Części zamienne do drukarek laserowych – słowniczek pojęć

W ostatnich latach popularność drukarek laserowych ciągle rośnie. Stają się one urządzeniami drukującymi, które wykorzystywane są przez duże firmy jak i też przez indywidualnych użytkowników.

Części zamienne do drukarek laserowych Budowa tych urządzeń jest skomplikowana. Drukarka do przetwarzania danych, które pochodzą z komputera wykorzystywać będzie procesor obrazu rastrowego. Urządzenie to będzie modelować generowaną przez laser wiązkę światła. Potem światło to będzie skierowane na bębny i zmieni swoje właściwości fotoelektryczne. Za ten proces odpowiadać będzie developer a więc cząsteczka żelaza, która znajduje się na magnetycznym wałku. Następnie przenoszone to będzie na bęben. Toner na kartkę papieru będzie przeniesiony przez dotyk wspomagany ładunkiem elektrody. Ostatni etap to utrwalanie tonera na kartce, co dokonuje się przez specjalny utrwalacz termiczny określony jako fuser. Papier, gdy przechodzi przez wałki ogrzeje się do temperatury około 200 stopni. Gdy będzie druk laserowy kolorowy będzie trzeba kolejno naświetlać bęben i drukować kolejne części składowane. Każde dodatkowe kolory będą poprawiać tonalną głębię obrazu i użycie tonera będzie mniejsze. W procesie, gdy powstaje obraz na kartce oprócz fusera bierze udział także wiele innych części zamiennych, w których każda ma swoją istotną funkcję. Pickup roller lub feed roller To Rolka, która ma chropowatą, gumową powierzchnię i będzie odpowiedzialna za branie kartek z podajnika. Element taki może ulegać uszkodzeniu i zabrudzeniu. Gdy dochodzi do zabrudzenia będzie konieczne jego czyszczenie płynem do renowacji. Wymienić można go w momencie, gdy ulegnie zniszczeniu guma, która znajduje się na jego powierzchni. Separator lub Separation Pad to guma prostokąta, która przyklejona jest do uchwytu i odpowiada za to, że z podajnika pobierane będą pojedyncze kartki.

Części drukarki laserowej Gdy będzie jednocześnie w czasie drukowania dochodziło do pobierania kilku kartek będzie to znak, że konieczna jest wymiana. Jeśli powierzchnia ulega zabrudzeniu powinniśmy ją czyścić specjalnym płynem. Transfer roller (elektroda rozładowująca) to specjalny element, który może przypominać gąbkę. Będzie odpowiedzialny za przyciąganie tonera z bębna światłoczułego na kartkę papieru. Elektroda jest tutaj położona blisko bębna OPC i widoczna w drukarce w czasie wyjmowania kartridża. Bearing to łożysko wałka grzejnego lub dociskowego. Jest to taki element, który pozwala na ruch obrotowy. Będzie to taka część, która jest wytrzymała na nacisk i pracę w wysokiej temperaturze. Charakteryzuje się odpornością na rdzę. Gwarantuje dobre przewodzenie ciepła. Thermistor to czujnik, który odpowiada za temperaturę drukarki. Fuser Gear Element, który napędza moduł utrwalania fuser, posiad liczne tryby. Fuser to wspominana już część, która odpowiada za to, że toner będzie utrwalony na kartce papieru. Zbudowana z wałka dociskowego oraz grzewczego. Heting lamp / heating element (lampa grzejna) To taki element, który wytwarza wysoką temperaturę, która będzie konieczna do utrwalenia tonera najczęściej współpracuje z wałkami grzewczymi. Upper fuser roller / heating roller to wałek grzewczy, który jest pokryty teflonem i odpowiedzialny za to, że toner jest dobrze wtapiany w kartkę. Fuser slim sleeve Podobnie jak wcześniejszy element również odpowiada za to, że toner jest dobrze wtopiony w kartkę. nakłada się ją ruchem kołowym na element grzewczy. By stało się to łatwiejsze czasami warto pokryć powierzchnię lampy specjalnym smarem przewodzącym. Smar nakładany w niedużej ilości. Pressure roller (wałek dociskowy) wałek, który najczęściej ma kolor pomarańczowy i odpowiada za dociskanie kartki papieru do folii fuser. Uszkodzenie spowodować może miejscowe nieutrwalenie tonera. Pomarszczona powierzchnia zatrzyma kartkę albo ją z gniecie. Flag to czujnik przelotu papieru Delivery Roller Pozwalające na przesuwanie nośnika między modułami specjalnie skonstruowane ku temu rolki.

Powiązane artykuły

Nasz partner

Firma Lobos zajmuje się kompleksową obsługą firm, oferując nie tylko najlepszej jakości urządzenia biurowe, ale również meble i artykuły biurowe. Zapraszamy do odwiedzania placówek znajdujących się w Krakowie, Tarnowie, Warszawie, Łodzi, Nowym Sączu, Rzeszowie, Katowicach i we Wrocławiu.