Czy jesteś wewnętrznie zmotywowany?

Co dla Ciebie oznacza motywacja?

Czy jest to popychanie do zrobienia czegoś? Czy jest to popychanie do unikania czegoś?

Motywacja to tak naprawdę obie te rzeczy i wiele więcej!

Istnieją dwa główne rodzaje motywacji, których należy być świadomym - motywacja wewnętrzna i zewnętrzna.

Nauka o motywacji wewnętrznej i zewnętrznej w miejscu pracy pomoże Ci zrozumieć swoją motywację do robienia czegoś i dzięki temu podnieść ją na wyższy poziom, z właściwych powodów.

W tym konkretnym czacie musimy jednak skupić się na rodzaju motywacji, która może być wykorzystana, aby pomóc Ci stać się bardziej samowystarczalnym, bardziej pewnym siebie i pomóc Ci cieszyć się tym, co robisz - motywacja wewnętrzna.

Czym jest motywacja wewnętrzna?

Niezależnie od tego, czy jesteś ekstrawertykiem, introwertykiem czy ambiwalentnym, będziesz miał motywację zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Motywacja wewnętrzna oznacza, że jesteś zmotywowany do zrobienia czegoś, ponieważ ma to dla ciebie osobistą wartość. Na przykład, możesz zdecydować się na naukę japońskiego w swoim wolnym czasie, ponieważ lubisz uczyć się nowych języków. Twoja motywacja w tym przypadku jest wewnętrzna, ponieważ nie ma żadnej nagrody ani innego powodu, aby to robić, poza własną przyjemnością.

W tym przypadku, motywacja wewnętrzna pochodzi z wewnątrz i nie ma żadnych zewnętrznych wpływów, które motywują cię do tego.

Z drugiej strony, motywacja zewnętrzna pochodzi z zewnątrz. Kiedy masz motywację zewnętrzną, aby coś osiągnąć lub czegoś uniknąć, robisz to, ponieważ istnieje nagroda za to, być może pieniężna, lub ponieważ chcesz, aby ktoś myślał lepiej za ciebie. Mówiąc prościej, istnieje zewnętrzny powód, dla którego czujesz się zmotywowany w kierunku jakiegokolwiek zadania lub problemu.

Oba rodzaje motywacji są przydatne w każdej sytuacji życiowej, zwłaszcza w miejscu pracy, gdy starasz się osiągnąć więcej z biurka, ale jeśli chodzi o osobistą satysfakcję, motywacja wewnętrzna jest często lepsza.

Sprawdź tę infografikę, która nakreśla kilka przykładów motywacji wewnętrznej w miejscu pracy i poza nim.

Źródło - https://www.developgoodhabits.com/intrinsic-motivation-examples/

Jedną z sytuacji, w której możesz się znaleźć w pracy, jest konflikt z kolegą. Od czasu do czasu wszyscy się sprzeczamy lub mamy drobne problemy z naszymi kolegami, ale zazwyczaj udaje nam się je przezwyciężyć i zapomnieć o nich następnego dnia. Jeśli jednak sytuacja trwa dalej, może łatwo wpłynąć na morale i wydajność. Wewnętrzna motywacja do przezwyciężenia konfliktu może wynikać z tego, że nie lubimy złych emocji i chcemy się dobrze dogadać z kolegą. Motywacją zewnętrzną jest to, że nie chcesz, aby Twój przełożony pomyślał, że to Ty jesteś winny.

Każdy z tych rodzajów motywacji wykonuje swoją pracę, ale być może wersja wewnętrzna jest nieco zdrowsza!

Ocena Twojej motywacji

Następnym razem, gdy skupisz się na osiągnięciu czegoś, zadaj sobie pytanie, do której kategorii należy Twoja motywacja. Jeśli powód, dla którego dążysz do osiągnięcia czegoś, jest pozytywny, w końcu to osiągniesz. Jednak zawsze lepiej jest mieć dobry powód, by czegoś chcieć, niż powód nieco niezrównoważony!

Nauczenie się większej motywacji w miejscu pracy sprawi, że osiągniesz swój potencjał i zrealizujesz swoje cele. Nie oznacza to, że zawsze należy skupiać się na egoistycznych powodach lub zawsze koncentrować się na pieniądzach jako głównej formie motywacji, ale oznacza to myślenie o konkretnych rzeczach, które motywują cię jako osobę i używanie ich jako bodźca do cięższej pracy.

Warto również zrozumieć, że motywacja może być tak prosta jak to, że coś lubisz lub chcesz coś zrobić. Wspomnieliśmy wcześniej o przykładzie nauki języka obcego. Wiele osób unikałoby robienia czegoś takiego, ponieważ nie mieliby żadnego powodu, aby to robić, czyli nie mieliby żadnych realnych korzyści. Jednak proces uczenia się i czerpania z czegoś przyjemności jest motywacją samą w sobie!

Zrozumienie swoich powodów do motywacji pozwoli Ci lepiej zrozumieć siebie i lepiej radzić sobie w przyszłości.

Powiązane artykuły

Nasz partner

Firma Lobos zajmuje się kompleksową obsługą firm, oferując nie tylko najlepszej jakości urządzenia biurowe, ale również meble i artykuły biurowe. Zapraszamy do odwiedzania placówek znajdujących się w Krakowie, Tarnowie, Warszawie, Łodzi, Nowym Sączu, Rzeszowie, Katowicach i we Wrocławiu.