Jak działa drukarka laserowa – historia i współczesność

Drukarki laserowe można powiedzieć, że wywodzą się z kserokopiarek.

Działanie drukarki laserowej A jak mówi sama nazwa firmą, która zaczęła się zajmować taką techniką był Xerox. Pierwsze kopiowanie udało się w roku 1949 na modelu A. Pierwsza laserowa drukarka to urządzenie Xerox 9700, które zajmowało pokój. Miało rozdzielczość wydruku 300 dpi i na minutę drukowało 120, co jest doskonałym wynkiem także współcześnie. Pierwsza drukarka, która masowo była produkowana to HP LaserJet, którą kupować można było w roku 1984 i kosztowała około 3500 dolarów. Urządzenie miało również 300 dpi rozdzielczości i wbudowaną pamięć, do komunikacji wykorzystywało specjalnie przygotowywany interfejs.

Dopiero w nowszej wersji wprowadzono Centronics, czyli popularny w kolejnych latach port drukarkowy. Jak działa drukarka laserowa Bęben, który jest światłoczuły zostaje naładowany w ten sposób, że przyciąga cząsteczki tonera. Potem światło z lasera odbite jest przez lustro i pada na bęben. W momencie, w miejscach oświetlonych zmienia się ładunek i w tym miejscu toner się nie przyklei. W ten sposób przez bęben tworzy się obraz, który przenoszony będzie na kartkę. W drukarce kolorowej są osobne lasery, bębny i tonery w liczbie czterech. Aby te cząsteczki przywarły używa się wysokiej temperatury, która wytwarzana jest w elemencie o nazwie fuser.

Powiązane artykuły

Nasz partner

Firma Lobos zajmuje się kompleksową obsługą firm, oferując nie tylko najlepszej jakości urządzenia biurowe, ale również meble i artykuły biurowe. Zapraszamy do odwiedzania placówek znajdujących się w Krakowie, Tarnowie, Warszawie, Łodzi, Nowym Sączu, Rzeszowie, Katowicach i we Wrocławiu.