Ocena ryzyka - jak często wystarczy?

Każdy pracodawca musi spełniać wymagania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a to oznacza, że musi być bardzo czujny, jeśli chodzi o poszukiwanie zagrożeń. Zawsze, gdy w środowisku pracy pojawia się nowy element wyposażenia, zmienia się sytuacja pracownika (np. uraz, ciąża itp.) lub gdy planowana jest zmiana układu biurek w biurze, należy przeprowadzić ocenę ryzyka.

Zapoznaj się z tą przydatną infografiką, która przedstawia proces oceny ryzyka.

Źródło: www.manufacturing.net/blog/2019/03/infographic-risk-assessment-process

Ocena ryzyka robi to, co jest napisane na blasze - ocenia potencjalne ryzyko i na podstawie tej oceny wprowadza sposoby jego minimalizacji i kontroli lub całkowitego wyeliminowania. Na przykład, jeżeli rozważasz zainstalowanie biurka z regulacją wysokości, musisz przeprowadzić ocenę ryzyka dla miejsca, w którym ma się ono znaleźć, oraz dla samego biurka, a także określić wszelkie zmiany, jakie należy wprowadzić w związku z tym.

Dobrym pomysłem jest także przeprowadzanie okresowych ocen ryzyka, zazwyczaj raz w roku, aby wykryć wszelkie zagrożenia wynikające ze zużycia sprzętu. Można wtedy zdecydować się na wymianę sprzętu, zanim wystąpi problem.

Jeżeli więc zastanawiasz się nad zmianą sposobu pracy, np. zakupem stołów do sali konferencyjnej, upewnij się, że dokonujesz oceny ryzyka i odpowiednio wykorzystujesz uzyskane informacje.

Czy jesteś odpowiedzialny za przeprowadzanie oceny ryzyka w swoim miejscu pracy?

Powiązane artykuły

Nasz partner

Firma Lobos zajmuje się kompleksową obsługą firm, oferując nie tylko najlepszej jakości urządzenia biurowe, ale również meble i artykuły biurowe. Zapraszamy do odwiedzania placówek znajdujących się w Krakowie, Tarnowie, Warszawie, Łodzi, Nowym Sączu, Rzeszowie, Katowicach i we Wrocławiu.