Wady i zalety drukarki laserowej.

W ostatnich latach dużą popularność zyskały drukarki laserowe. Wcześniej w biurach czy domach prywatnych królowały drukarki atramentowe, które były bardziej dostępne na rynku i dodatkowo ich cena była dużo niższa.

Zalety i wady drukarki laserowej Jednak od kilku lat nowość w postaci wydruku laserowego w drukarkach monochromatycznych podbiła międzynarodowy rynek, głównie ze względu na swoją szybkość i jakość wydruku tekstów. Kwestia tego czy są naprawdę dużo lepsze zależy od naszych potrzeb i czego naprawdę oczekujemy. Porównajmy koszt wydruku – koszt druku jednokolorowego arkusza A4 w drukarce laserowej to koszt około 8 gr, natomiast druk o tej samej gęstości zadruku w drukarce atramentowej jest równy 80 gr. W tym przypadku wygrywa zdecydowanie drukarka laserowa, ale wszystko ma swoje plusy i minusy. Wydruk laserowy jednokolorowy sprawdza się świetnie przy druku dokumentów tekstowych czy opracowanych sprawozdań biurowych.

Jeśli w grę wchodzi wydruk grafiki, sprawa nie jest już tak oczywista ponieważ drukarki laserowe mają ograniczoną rozdzielczość 800x800 pixeli, wobec tego jeśli rysunek jest szczegółowy, ma wiele elementów i zakrzywionych linii to taki wydruk jest słabszej jakości i będzie to zauważalne od razu gołym okiem. Nieco inaczej, cenowo i technicznie, sprawa przedstawia się jeśli chodzi o wydruk kolorowy. Drukarka laserowa potrzebuje do wydruku kolorowego 4 tonerów: niebieskiego (C-cyjan), czerwonego (M-magenta), żółtego (Y- yellow) i czarnego (K-back), w skrócie system ten nosi nazwę CMYK. Koszt zakupu takich tonerów to około 800 zł, tymczasem koszt zakupu tonerów do drukarki atramentowej to maksymalnie 200 zł. Natomiast koszt wydruku laserowego jednego arkusza A4 w kolorze to 32 gr, natomiast drukarki atramentowej to 1,80 zł. Podsumowując największymi zaletami drukarki laserowej są: niski koszt wydruku, szybkość druku oraz wysoka wydajność (od 50 tys. do 300 tys. wydruków). Jednak musimy liczyć się z tym, że są również minusy ich użytkowania w postaci wysokich kosztów zakupu , wysokiej ceny tonerów, niskiej jakość druku graficznego oraz duże gabaryty samej drukarki.

Powiązane artykuły

Nasz partner

Firma Lobos zajmuje się kompleksową obsługą firm, oferując nie tylko najlepszej jakości urządzenia biurowe, ale również meble i artykuły biurowe. Zapraszamy do odwiedzania placówek znajdujących się w Krakowie, Tarnowie, Warszawie, Łodzi, Nowym Sączu, Rzeszowie, Katowicach i we Wrocławiu.