Modele niszczarek i ich sposób cięcia papieru.

Niszczarki w biurach wykorzystywane są pozbycia się dokumentów których nikt spoza firmy nie powinien oglądać.

Wybór niszczarki Wśród niszczarek wyróżniamy dwa podstawowe modele, używane w pracy biurowej, czyli niszczarka paskowa, która przeważnie ma niższą cenę, charakteryzuje się cichszą pracą i cięciem większej ilości kartek przy jednorazowym użyciu, oraz niszczarka paskowo – odcinkowa, której zaletą jest wyższy stopień tajności. W niszczarce paskowo- odcinkowej ścinki papieru są objętościowo mniejsze, wyróżniamy tu podkategorie „mc”, czyli mikrościnki, oraz „smc” co oznacza super mikrościnki. Jednak w niektórych sytuacjach jest to minus, ponieważ mniejsze ścinki oznaczają mniejszą ilość kartek jakie możemy zniszczyć jednorazowo – oznacza to konieczność poświęcenia większej ilości czasu do eliminacji danych dokumentów, jednak dzięki temu mamy gwarancję wyższego poziomu bezpieczeństwa.

Taki stopień bezpieczeństwa został określony w międzynarodowej normie DIN 32757. Norma DIN 32757 podzieliła niszczarki ze względu na stopień tajności niszczonych dokumentów i w ten sposób możemy wyróżnić: DIN 1 – w niszczarkach paskowych, gdzie cięcie jest od 6 do 12 mm, z przeznaczeniem ogólnym, DIN 2 – stosowana w niszczeniu dokumentów wewnętrznych, gdzie szerokość pasków jest mniejsza niż 6 mm, DIN 3 – zalecana do materiałów poufnych, paski są mniejsze niż 2 mm, DIN 4 – parametry ścinek są już naprawdę minimalne- szerokość ścinek mniejsza od 2 mm, a ich długość mniejsza niż 15 mm, stosowana do dokumentów bardzo tajnych, DIN 5 – najwyższy poziom, paski o szerokości mniejszej niż 0,8, długości mniejszej niż 13 mm, stosowana do dokumentów ściśle tajnych. Norma nie obejmuje niszczarek z poziomem DIN 6, gdzie ścinki są już naprawdę minimalistyczne o wymiarach 1x5 mm, które potrafią pociąć jedna kartkę o formacie A4 nawet na 15 tys. kawałków.

Powiązane artykuły

Nasz partner

Firma Lobos zajmuje się kompleksową obsługą firm, oferując nie tylko najlepszej jakości urządzenia biurowe, ale również meble i artykuły biurowe. Zapraszamy do odwiedzania placówek znajdujących się w Krakowie, Tarnowie, Warszawie, Łodzi, Nowym Sączu, Rzeszowie, Katowicach i we Wrocławiu.